Butelka do karmienia – jak najlepiej dobrać dla dziecka?

24 maja 2016 Dziecko

dziecko z butelką do karmienia

Pośród wszystkich akcesoriów, które trzeba kupić, gdy na świecie pojawić ma się niemowlę, jednym z najważniejszych, bo związanych z żywieniem malca, jest butelka do karmienia. Zanim ją wybierzesz i kupisz, dobrze jest dowiedzieć się z czego są zrobione, jakie mają smoczki, kształt i pojemność. Oto elementarna wiedza na temat butelek do karmienia niemowląt i małych dzieci.

Pojemność i smoczek

Podstawowymi parametrami są rozmiar butelki i smoczka. W pierwszym miesiącu życia noworodek nie wypija na raz więcej niż 120 ml pokarmu. Na rynku dostępne sa butelki o pojemności 80–125 ml – to te najmniejsze, które później przydadzą się do podawania wody czy soków. Smoczki do nich powinny mieć najmniejszą dziurkę – oznakowaną S lub mini. Dobrze, jeśli mają system kontroli przepływającego powietrza czy odpowietrzanie, by maluszek nie nałykał się powietrza i nie miał kolki.

Od 4. Miesiąca dziecko będzie wypijało średnio o 10 ml więcej z każdym miesiącem, aż dojdzie do porcji ok 200 ml. Najlepsze będą wówczas butelki o pojemności 200–250 ml i ze smoczkiem M lub slow – czyli takie ze średnim lub wolnym przepływem.

Po 8. Miesiącu przydać mogą się butelki nawet do 330 ml i dla wprawnych wysysaczy mleka – ze smoczkiem średnim lub szybkim, a do kaszek ze znakiem „+”.

Bardzo ważne materiały

Dziecko z butelką do karmienia

Ze względu na fakt, że zarówno butelka, jak i smoczek będą miały kontakt z pożywieniem, nie wolno przeoczyć informacji na temat materiałów, z których zrobione są butelki do karmienia.

Szklane będą odpowiednie tylko dla najmniejszych dzieci – noworodków, gdyż to rodzice je trzymają i kontrolują, a ponadto najłatwiej je wyparzyć.

Uniwersalne są butelki z polipropylenu bez szkodliwego składnika BPA (znajduje się on w butelkach z poliwęglanu). Poznasz je po zielonym znaczku trójkąta z literami PP lub po znaczku „bez BPA” czy „BPA free”. Ich jedynym minusem jest odbarwianie się (szczególnie od soków z marchwii) i matowienie, więc należy je wymieniać co ok. 3 miesiące. Na rynku są również dostępne butelki z silikonu – w całości miękkie – dobre dla starszych dzieci, które umieją sobie same dozować pokarm.

Smoczki natomiast wykonywane są obecnie z kauczuku lub silikonu – oba materiały sa odpowiednie – elastyczne, miękkie i trwałe, a przy tym bez zapachu czy smaku.

Kształty butelek do karmienia

Na początek lub gdy niemowlę karmione jest i piersią i butelką, najlepsze będą butelki i smoczki, które przypominać będą pierś mamy – okrągłe, miękkie, z wypustami dookoła smoczka i końcówką o kształcie kobiecego sutka. Smoczki powinny mieć odpowietrzacz lub wypustki wewnątrz, które naśladować będą naturalny przepływ mleka.

Większe butelki, dla starszych dzieci mogą mieć uchwyty lub wgłębienia, które pomogą w samodzielnym trzymaniu butelki, a dla starszaków popijających soczki przydatna może być butelka z dziurką w środku.

To zupełnie podstawowa wiedza na temat butelek do karmienia niemowląt. Dzięki nim wybierzesz spokojnie butelki do wyprawki mającego przyjść na świat maluszka. A które on będzie wolał? Czas pokaże.