Co to są wkładki laktacyjne?

11 maja 2016 Dziecko

wkładki-laktacyjne

Podczas laktacji gruczoły mleczne znajdujące się w piersiach wytwarzają mleko, służące do karmienia niemowlęcia. Niekiedy pokarm pojawia się jeszcze przed urodzeniem dziecka. To właśnie wtedy, a także później, gdy dziecko jest już na świecie, stosuje się wkładki laktacyjne. Są one niewielkie i mają różne kształty, a ich zadaniem jest pochłanianie pokarmu, który wydziela się w nadmiarze.

Jak stosować wkładki laktacyjne?

W pierwszych tygodniach po porodzie pokarm wytwarzany jest właściwie bez przerwy. Niekiedy nawet po 30 minutach od karmienia z piersi zaczyna wypływać mleko, co jest bardzo niekomfortowe, ponieważ zalewa ono nie tylko biustonosz, ale także całe ubranie. Naprawdę trudno wtedy obyć się bez wkładek, choć zdarza się, że i one przeciekają. Chłonność wkładek bywa różna, dlatego trzeba wybrać takie, które najlepiej się sprawdzą. Stosowanie wkładek jest bardzo łatwe. Trzeba je po prostu umieścić w biustonoszu w taki sposób, aby przylegały do brodawek. Niektóre z nich mają paski samoprzylepne, dzięki czemu można je przykleić, co zapobiega przesuwaniu i zwiększa komfort użytkowania.

Jakie są rodzaje wkładek laktacyjnych?

Najbardziej popularne są jednorazowe wkładki laktacyjne. Są to odpowiednio wyprofilowane krążki, których środek stanowi wkład żelujący lub bawełna, a na zewnątrz znajduje się sprasowana bawełna. To sprawia, że nie podrażniają one brodawek, które i tak po karmieniu często nie są w najlepszym stanie. Znacznie bardziej chłonne są produkty z wkładem żelującym. W sprzedaży są także wkładki wielorazowego użytku, które uszyte są z kilku warstw materiału. Można je prać, dlatego są znacznie tańsze w użytkowaniu niż wkładki jednorazowe. Niestety mają one sporo wad, ponieważ często przeciekają, a mokre przylegają do brodawek. Zwykle nie są wyprofilowane i dość grube, przez co odznaczają się pod ubraniem. Dużą wadą takich wkładek jest także brak paska, który pozwoliłby na ich przymocowanie do biustonosza.

Oprócz wkładek jednorazowych i wielorazowych w sprzedaży są również specjalne muszle laktacyjne z silikonu, nazywane także wkładkami lub osłonkami silikonowymi. Składają się z dwóch warstw – wewnętrznej, która zbiera wyciekające z piersi mleko i zewnętrzne oddzielającej brodawkę od bielizny. Z tego względu są bardzo przydatne, ponieważ przyspieszają gojenie brodawek, a pokarm, który się w nich zbiera, można podać dziecku.

Jak wybrać wkładki laktacyjne?

Jednorazowe wkładki laktacyjne różnią się między sobą chłonnością, grubością, budową i wielkością. Do wyboru są produkty na dzień oraz na noc, które są bardziej chłonne. Warstwa, która styka się z ciałem, jest miękka i delikatna. Niestety niektóre wkładki po nasiąknięciu stają się mało komfortowe i sztywne, czego nie da się sprawdzić przed zakupem. Kolejnym częstym problemem jest pozostawianie na skórze włókienek, gdyż oczyszczanie z nich bywa bolesne. Z tego właśnie względu zaleca się wypróbowanie kilku rodzajów wkładek, ponieważ trudno od razu znaleźć takie, które będą dla nas idealne. Na pewno najlepsze są wkładki przewiewne, wyposażone w samoprzylepny pasek. Powinny być miękkie i odpowiednio chłonne, aby pokarm nie przeciekał.

Wkładki laktacyjne wielorazowego użytku także dostępne są w różnych rodzajach. Najlepsze są modele w naturalnych tkanin, np. z bawełny lub bambusa. Niektóre wkładki są pokryte naturalnym jedwabiem, mającym właściwości przeciwzapalne. Lepiej unikać produktów z materiałów syntetycznych. Kupując wkładki, trzeba zwrócić uwagę, aby można je było prać w pralce, ponieważ niektóre z nich trzeba prać ręcznie, co jest dużym utrudnieniem.