Jakie zabawki edukacyjne dla dzieci wybrać?

7 marca 2016 Dziecko

Jakie zabawki edukacyjne dla dziecka?

Zabawki edukacyjne są chętnie wybierane przez rodziców, gdyż jest to najlepszy sposób do zaciekawienia dziecka otaczającym je światem. Odpowiednio dobrane zabawki edukacyjne pozwolą rozwijać motorykę małą i dużą, a także społeczne zachowania. Jednak jakie zabawki wybrać wśród tak szerokiej oferty? Postawić na klasyczne rozwiązania czy raczej zwrócić się ku nowoczesnym, elektronicznym zabawkom?

Jakie zabawki edukacyjne dla noworodka i niemowlaka?

Wydawać by się mogło, że noworodki tylko leżą i nic nie robią. Ale już najmłodsze dzieci można zachęcić do zabawy. Oczywiście zabawki dla nich muszą być odpowiednio przygotowane. Najlepiej postawić na proste przedmioty, które można pokazać dziecku. Z uwagi na to, że takie maluszki mają słaby wzrok zabawki dla nich powinny być w kontrastowych kolorach – najlepiej czarno-białe. Jakie zabawki się sprawdzą? Takie, które przyciągną uwagę malucha. W sklepach można dostać specjalne obrazki do pokazywania dziecku (w formie książeczki, harmonijki lub pojedynczych obrazków). Można też samodzielnie przygotować biały balonik z czarnym rysunkiem.

Osobną grupą zabawek są pałąki i maty edukacyjne. Można je kupić dla noworodka. Na początku dziecko będzie się jedynie przyglądało zabawkom, z czasem zacznie wyciągać po nie rączki, a jeszcze później będzie się nimi bawić. Warto, aby na macie edukacyjnej znalazły się takie elementy jak: lusterko, grzechotka, przytulanka i piszczek. Dobrze, jeśli poszczególne elementy będą wykonane z różnych materiałów o różnorodnych fakturach i kolorach. Pozwoli to na pobudzenie wszystkich zmysłów dziecka oraz ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Podobną funkcję mogą spełniać edukacyjne maskotki, które również są przygotowywane z kolorowych materiałów i zawierają w sobie grzechotki i szeleszczące elementy.

Jakie elektroniczne zabawki edukacyjne wybierać?

Coraz częściej w sklepach dostępne są elektroniczne zabawki edukacyjne. Z reguły skierowane są do starszych dzieci, ale w ofercie są też takie dla niemowlaków. Dla najmłodszych przygotowywane są interaktywne przytulanki lub stoliki edukacyjne.

Rodzice starszych dzieci mogą wybierać wśród gier edukacyjnych oraz produktów wzorowanych na laptopach lub tabletach. Urządzenie jest zaprogramowane tak, aby dziecku wyświetlały się zadania do rozwiązania. W zależności od wieku dziecka może to być dobieranie brakujących literek, rozwiązywanie prostych zadań matematycznych lub nauka języka angielskiego.

Na co zwrócić uwagę wybierając zabawki edukacyjne dla dzieci?

Zabawki powinny oczywiście być bezpieczne dla dziecka. Nie mogą mieć żadnych ostrych elementów, muszą być solidnie wykonane z wysokiej jakości materiałów. Przed wyborem zabawki dla dziecka warto dokładnie sprawdzić jak ona działa i dowiedzieć się dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczona. Jest to bardzo ważne, gdyż zabawka źle dobrana nie spełni swojego zadania. Zbyt skomplikowana zabawka zniechęci dziecko do zabawy i nauki, zbyt prosta znudzi je po kilku minutach zabawy.