Bezpieczne krzesełko do karmienia – na co zwracać szczególną uwagę?

18 maja 2016 Dziecko
krzesełko dla dziecka

Karmienie dziecka

Półroczny maluch jest gotowy na rozszerzenie diety. Dotąd maluch pił mleko z piersi, czasami pewnie pił mleko z kaszki, ale było to raczej picie niż jedzenie. Teraz zaś będzie jadł roztarte warzywa i owoce, zasiadając na swoim własnym krzesełku do karmienia. Zanim jednak tak się stanie, musimy wybrać się na zakupy i wybrać odpowiednie krzesełko.

Krzesełko do karmienia – podstawowe rodzaje

Obecnie na rynku znaleźć można cztery podstawowe typy krzesełek, wśród których najpopularniejszy jest tak zwany typ klasyczny. Są to po prostu krzesełka wolnostojące, przypominające zwykłe krzesła. Zazwyczaj są bardzo stabilne i bezpieczne, ale zajmują dużo miejsca. Wybierzmy takie krzesełko do karmienia, które będzie można złożyć, co pozwoli nam na zaoszczędzenie miejsca. Ciekawym rozwiązaniem są krzesełka przyczepiane do zwykłych krzeseł. Mocuje się je do siedziska za pomocą pasów. Sprawdźmy, czy krzesełko jest stabilne, a siedzące w nim dziecko będzie bezpieczne i nie wypadnie. Najnowocześniejszym z modeli jest krzesełko do karmienia przytwierdzane do blatu stołu, które po prostu się do niego przykręca. Jest to jednak rozwiązanie bezpieczne tylko dla maluchów, które mało ważą.

Jak wybrać bezpieczne dla dziecka krzesełko do karmienia?

Kiedy wybieramy produkty dla dziecka, chcemy by było one dla niego bezpieczne. Kupujmy tylko te produkty, które mają stosowne certyfikaty (np. od renomowanego producenta Chicco: http://www.chiccopolska.pl/produkty-chicco/karmienie/krzeselka-do-karmienia.html). Podstawą bezpieczeństwa jest stabilność. Mebelek musi stać nieruchomo nawet wtedy, gdy maluch mocno oprze się o blat, a starsza pociecha zderzy się z nogą krzesełka. Nie musi być ciężkie, ale bezwzględnie powinno mieć dobrze wyważone nogi. Wybierzmy krzesełko, które wytrzyma wagę naszego malucha. Bardzo ważny jest również sposób, w jaki zabezpiecza się malucha siedzącego w krzesełku do karmienia przed wyjściem czy wypadnięciem z niego. Pomocny jest system pasów, których szerokość i ułożenie będzie można regulować. Muszą one obejmować pas, ramiona i nogi malucha. Ten typ zapięcia jest podobny do tego, jakie stosuje się w fotelikach samochodowych. Jeśli wybierzemy składane krzesełko sprawdźmy, czy nie ma możliwości, by złożyło się samo. Wyposażenie krzesełka do karmienia w kółeczka jest świetnym pomysłem, gdyż mebel łatwo będzie nam przestawiać, czy przysunąć do stołu. Kółeczka muszą posiadać blokadę, która pozwala na unieruchomienie krzesełka.

Czytaj także  Butelka do karmienia – jak najlepiej dobrać dla dziecka?

Wybierając krzesełko do karmienia przede wszystkim kierujmy się potrzebami dziecka i zawracajmy uwagę na jego bezpieczeństwo. Bez względu na wszystko, nigdy nie zostawiajmy bez opieki dziecka siedzącego w krzesełku, gdyż pomysły maluchów potrafią zaskakiwać.