Butelka do karmienia – jak najlepiej dobrać dla dziecka?

24 maja 2016 Dziecko

dziecko z butelką do karmienia

Pośród wszystkich akcesoriów, które trzeba kupić, gdy na świecie pojawić ma się niemowlę, jednym z najważniejszych, bo związanych z żywieniem malca, jest butelka do karmienia. Zanim ją wybierzesz i kupisz, dobrze jest dowiedzieć się z czego są zrobione, jakie mają smoczki, kształt i pojemność. Oto elementarna wiedza na temat butelek do karmienia niemowląt i małych dzieci.

Pojemność i smoczek

Podstawowymi parametrami są rozmiar butelki i smoczka. W pierwszym miesiącu życia noworodek nie wypija na raz więcej niż 120 ml pokarmu. Na rynku dostępne sa butelki o pojemności 80–125 ml – to te najmniejsze, które później przydadzą się do podawania wody czy soków. Smoczki do nich powinny mieć najmniejszą dziurkę – oznakowaną S lub mini. Dobrze, jeśli mają system kontroli przepływającego powietrza czy odpowietrzanie, by maluszek nie nałykał się powietrza i nie miał kolki.

Od 4. Miesiąca dziecko będzie wypijało średnio o 10 ml więcej z każdym miesiącem, aż dojdzie do porcji ok 200 ml. Najlepsze będą wówczas butelki o pojemności 200–250 ml i ze smoczkiem M lub slow – czyli takie ze średnim lub wolnym przepływem.

Po 8. Miesiącu przydać mogą się butelki nawet do 330 ml i dla wprawnych wysysaczy mleka – ze smoczkiem średnim lub szybkim, a do kaszek ze znakiem „+”.

Czytaj także  Odpowiedni prezent dla małego dziecka

Bardzo ważne materiały

Dziecko z butelką do karmienia

Ze względu na fakt, że zarówno butelka, jak i smoczek będą miały kontakt z pożywieniem, nie wolno przeoczyć informacji na temat materiałów, z których zrobione są butelki do karmienia.

Szklane będą odpowiednie tylko dla najmniejszych dzieci – noworodków, gdyż to rodzice je trzymają i kontrolują, a ponadto najłatwiej je wyparzyć.

Uniwersalne są butelki z polipropylenu bez szkodliwego składnika BPA (znajduje się on w butelkach z poliwęglanu). Poznasz je po zielonym znaczku trójkąta z literami PP lub po znaczku „bez BPA” czy „BPA free”. Ich jedynym minusem jest odbarwianie się (szczególnie od soków z marchwii) i matowienie, więc należy je wymieniać co ok. 3 miesiące. Na rynku są również dostępne butelki z silikonu – w całości miękkie – dobre dla starszych dzieci, które umieją sobie same dozować pokarm.

Smoczki natomiast wykonywane są obecnie z kauczuku lub silikonu – oba materiały sa odpowiednie – elastyczne, miękkie i trwałe, a przy tym bez zapachu czy smaku.

Kształty butelek do karmienia

Na początek lub gdy niemowlę karmione jest i piersią i butelką, najlepsze będą butelki i smoczki, które przypominać będą pierś mamy – okrągłe, miękkie, z wypustami dookoła smoczka i końcówką o kształcie kobiecego sutka. Smoczki powinny mieć odpowietrzacz lub wypustki wewnątrz, które naśladować będą naturalny przepływ mleka.

Czytaj także  Co to są wkładki laktacyjne?

Większe butelki, dla starszych dzieci mogą mieć uchwyty lub wgłębienia, które pomogą w samodzielnym trzymaniu butelki, a dla starszaków popijających soczki przydatna może być butelka z dziurką w środku.

To zupełnie podstawowa wiedza na temat butelek do karmienia niemowląt. Dzięki nim wybierzesz spokojnie butelki do wyprawki mającego przyjść na świat maluszka. A które on będzie wolał? Czas pokaże.