Czym pomalować meble dla dziecka?

22 kwietnia 2016 Pokój dziecięcy

pokój dla dziecka

 

Młodzi rodzice zawsze stają przed problemem kupna lub odnowienia mebli dla swojej nowonarodzonej pociechy. O ile w przypadku nowych produktów nie ma problemu z jego użytkowaniem, ponieważ spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa, to w przypadku używanego mebla, może być konieczne jego odnowienie. Lakierowanie mebli dla dziecka trzeba wykonać odpowiednim środkiem.

Lakierowanie mebli a zdrowie dziecka

Małe dzieci mają tendencję do organoleptycznego poznawania otaczającego je świata. Ich małe rączki w jednej chwili dotykają np. szczebli łóżeczka, a w drugiej wędrują do ich ust. Nierzadko zdarza się również, że maluch postanawia swoimi wyrzynającymi się ząbkami sprawdzić twardość brzegu np. łóżeczka przez gryzienie. Z tego powodu lakierowanie mebli dla małej pociechy musi wykonane z dużą rozwagą, jeśli chodzi o wybór dobrego środka lakierniczego, którym mają zostać pokryte meble przeznaczone dla dziecka.

Na jaki lakier się zdecydować, aby wykonać lakierowanie mebli dziecięcych?

Poszukując środka lakierniczego, aby wykonać lakierowanie mebli nie warto, nie zgłębiwszy odpowiednio tematu kupować lakieru na własną rękę. Zatem jeśli nie ma się o tym zbyt dużego pojęcia, warto poszukać w sieci opinii na temat sklepów, w których obsługa służy swoją wiedzą i kompetencjami. Podstawową zasadą jest jednak wybór środków lakierniczych na bazie wody. Są one wyjątkowo przyjazne i bezpieczne dla dzieci. Ich zaletą jest również to, że dzięki zawartości wody, nie wydziela się z nich żaden nieprzyjemny zapach, w trakcie i po lakierowaniu mebli.

Czytaj także  Łóżeczko drewniane czy turystyczne? Wady i zalety

pokój dla dziecka

Jak krok po kroku wykonać lakierowanie mebli dla dziecka?

Pierwszym krokiem zanim wykona się lakierowanie mebli, jest oczyszczenie ich powierzchni poprzez  zeszlifowanie starych warstw lakieru. Potem należy nałożyć pierwszą warstwę emalii i dać jej czas na wyschnięcie. Potrzeba na to około 16 godzin. Następnie przed położeniem kolejnych warstw lakieru, trzeba wykonać delikatne szlifowanie pierwszej powłoki, za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego i odpylić ją z powstałego pyłu.

Lakierowanie mebli dla dziecka – zadanie specjalne

Wiele czynników należy uwzględnić wykonując lakierowanie mebli, których finalnym odbiorcą są dzieci. Wybrany lakier musi tworzyć powłokę lakierniczą całkowicie bezpieczną dla młodego człowieka. Najważniejszą sprawą o którą należy zadbać, jest wybór lakieru, który w swoim składzie nie zawiera substancji niebezpiecznych i szkodliwych, mogących negatywnie wpłynąć na zdrowie malucha. Warto wspomnieć, że niektóre z nich są naprawdę bardzo niebezpieczne i mogą powodować różne choroby np. raka, uszkodzenia mózgu, układu nerwowego, być przyczyną astmy lub uczuleń. Są one bardzo podstępne, ponieważ ich skutków nie widać od razu. Mogą się one kumulować w organizmie dziecka latami, aby później wyjść z ukrycia i zaatakować z pełną mocą. Wykonując lakierowanie mebli dla dzieci, zawsze należy pamiętać o wyborze odpowiedniego lakieru.