Jaką farbą malować ściany wewnętrzne?

18 października 2017 Wystrój i aranżacje

Planując remont mieszkania, musimy podjąć wiele decyzji dotyczących zakupu mebli czy wystroju wnętrz. Staniemy także przed koniecznością wyboru najlepszej farby do ścian, która pozwoli uzyskać ładny i naturalny efekt. W sklepach jest tak bogaty wybór farb emulsyjnych, że wybór może to być trudnym zadaniem. Pamiętajmy, że farba musi być dobrze dobrana do rodzaju podłoża i znajdujących się na nim powłok malarskich.

Farby emulsyjne – najpopularniejsze farby do wnętrz

Większość dostępnych w sklepach farb to farby emulsyjne, zwane również dyspersyjnymi. Ich podstawowym składnikiem są żywice akrylowe, lateksowe lub winylowe, które decydują o użytkowych właściwościach farby. Do emulsji dodaje się pigmenty, które odpowiadają za kolor farb. Obecnie są to najczęściej używane farby do ścian, więc szukając produktu w sklepie, najpewniej zakupimy emulsję z różnymi dodatkami. Farby emulsyjne nadają się do wszystkich rodzajów pomieszczeń. Można nimi pokrywać różne typy podłoża: cegły, tynk, beton, płyty gipsowo-kartonowe i drewno. Mają dobre właściwości kryjące, a niektóre z nich zakryją nawet trudne do usunięcia plamy. Za pomocą tego typu farb do ścian można uzyskać powłoki matowe, półmatowe lub błyszczące. Farby emulsyjne nie kapią i są bardzo wydajne. Jeden litr wystarczy na pomalowanie od 9 do 15 m kw. ściany. Zaletą typu produktów jest także to, że szybko wysychają i już po około 15 godzinach można korzystać z pomieszczenia, które zostało pomalowane.

Czytaj także  Nie wiesz, z kim spędza czas Twoje dziecko i martwisz się, ze może być w złym towarzystwie? Dowiedz się, jak to sprawdzić

Wybieramy farby do ścian wewnętrznych – farby emulsyjne z różnymi dodatkami

W farbach emulsyjnych rozpuszczalnikiem jest woda. Mimo tego są one odporne na uszkodzenia mechaniczne. W zależności od stopnia ścieralności możne je czyścić na sucho lub nawet na mokro. Takie właściwości posiadają akrylowe i lateksowe farby emulsyjne do ścian. Podwyższoną wytrzymałość na mycie mają farby lateksowe, z których, w zależności od stopnia ścieralności, można zmywać lub nawet ścierać ewentualne plamy. Do łazienek i pralni, czyli pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, wybierzmy dedykowane do nich farby lateksowe, które dodatkowo zawierają substancje chroniące malowane ściany przed działaniem grzyba i pleśni.

Wybieramy kolory farb emulsyjnych do ścian

W marketach budowanych znajdziemy gotowe kolory farb do ścian, ale możemy również poprosić o stworzenie farby w kolorach dobieranych komputerowo z mieszalnika. Jeżeli nam na wybranym kolorze i koniecznie chcemy go osiągnąć, poprośmy o próbniki farb, które możemy wypróbować na ścianach w domu. Do wyboru mamy około 10 tysięcy kolorów farb o różnym stopniu połysku. Na stronach internetowych znajdziemy programy, w których można wykonać wizualizacją kolorystyczną.
Wybór odpowiednich farb emulsyjnych do ścian nie jest łatwy, ale korzystając z kilku sprawdzonych wskazówek na pewno doskonale sobie poradzimy z tym zadaniem i uzyskamy ładny kolor ściany.