Jak uzyskać dofinansowanie do pieluch, cewników i innych?

18 września 2019 Dziecko No Comments

Problemy zdrowotne niosą ze sobą wiele uciążliwości, a także wymagają zwiększenia nakładów finansowych, pozwalających na zakup odpowiednich leków, środków i sprzętów. Osoby stale korzystające z pieluchomajtek, cewników czy zestawów infuzyjnych, mogą starać się o dofinansowanie zakupu środków pomocniczych. Gdzie złożyć wniosek? Jakie dokumenty są niezbędne?

Dla kogo dofinansowanie?

 Osoby posiadające ubezpieczenie zdrowotne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia oraz posiadające zlecenie od lekarza na zakup środków pomocniczych takich jak: pieluch, pieluchomajtki, zestawy infuzyjne czy cewniki, mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu niezbędnych środków. Aby ubiegać się o dofinansowanie z NFZ należy wypełnić wniosek i dostarczyć wniosek do oddziału NFZ osobiście, drogą pocztową lub przez osobę przez nas upoważnioną. Wniosek powinien zawierać zlecenie od lekarza oraz potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego.

O czym warto pamiętać?

 Składając wniosek o dofinansowanie z NFZ zakupy pieluchomajtek, cewników czy zestawów infuzyjnych, warto wiedzieć, że jest przyznawane na okres 12 miesięcy. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji nie ma potrzeby dostarczania comiesięcznego zlecenia lekarskiego na zakup środków pomocniczych. Dofinansowanie nie skutkuje z datą wsteczną i dlatego można je wykorzystać w kolejnych miesiącach od przyznania dofinansowania. Zakup pieluchomajtek, cewników i innych można zrealizować w sklepach medycznych, które mają podpisaną umowę z NFZ na realizację środków pomocniczych. Listę placówek realizujących dofinansowanie otrzymamy w oddziale NFZ lub znajdziemy na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia. Niewłaściwie wypełniony wniosek może zostać zwrócony do wnioskodawcy, jednak nie przekreśla to możliwości przyznania dofinansowania, jedynie będzie wymagało naniesienia niezbędnych poprawek lub dostarczenia prawidłowo wypełnionych dokumentów jak zlecenie lekarskie na zakup pieluchomajtek, pieluch, cewników i zestawów infuzyjnych.

Czytaj także  Miej dziecko na oku – sprytna kontrola dzięki elektronicznej niani

Dlaczego warto?

 W przypadku poważnych problemów zdrowotnych, niezbędnego przyjmowania leków, korzystania ze środków pomocniczych czy zapewnienie profesjonalnej opieki, wydatki mogą być całkiem spore. Choć środki pomocnicze jak pieluchomajtki, pieluchy, cewniki czy zestawy infuzyjne, mogą nie wydawać się obciążającym wydatkiem, to jednak w połączenie z pozostałymi niezbędnymi dla ratowania zdrowia, środkami mogą wynieść całkiem sporo. Ubezpieczenie zdrowotne pozwala na skorzystanie z zakupu tańszych środków pomocniczych, dlatego warto skorzystać z tej możliwości i zaoszczędzone środki wykorzystać np. na dodatkową rehabilitację. Problemy zdrowotne znacznie zmniejszają możliwość podjęcia pracy lub dorobienia dodatkowych pieniędzy, dlatego dofinansowanie z NFZ może okazać się sporą pomocą dla chorego i osób się nim opiekujących.

Tańsze środki pomocnicze dzięki dofinansowaniu mogą odciążyć choć w części i tak nadszarpnięty leczeniem, budżet, dlatego warto złożyć wniosek w najbliższym oddziale NFZ.


Dodaj komentarz