Łóżeczko drewniane czy turystyczne? Wady i zalety

Newborn Baby Sleeping on Bed

Urządzanie pokoiku dla dziecka to spore wyzwanie. Jednym z najtrudniejszych zadań jest wybór odpowiedniego łózka, które powinno być wygodne i bezpieczne. Najpopularniejsze się nadal drewniane łóżeczka, które ładnie wyglądają i są funkcjonalne. Jednak coraz częściej w dziecięcych sypialniach króluje łóżeczko turystyczne. Jaki są wady i zalety obu rozwiązań?

Jakie są wady i zalety łóżeczek turystycznych?

Łóżeczko turystyczne szturmem zdobywa uznanie rodziców, ponieważ ma naprawdę mnóstwo zalet. Przede wszystkim kosztuje ono nie więcej niż łóżeczko drewniane, a niejednokrotnie w tej samej cenie co łóżeczko drewniane z ochraniaczami można nabyć kompletnie wyposażone łóżeczko turystyczne. Ponadto w łóżeczkach turystycznych, podobnie jak w drewnianych, do wyboru jest kilka poziomów, a dzięki temu, ze materacyk podwieszany jest na specjalnych pasach lub na siatce, istnieje możliwość ręcznego bujania. Niektóre modele mają tez funkcję elektrycznego bujania, a nawet wbudowane pozytywki, czy wibracje. Bardzo ważne jest to, że w łóżeczku turystycznym dziecko nie obija się o szczebelki i nie ma możliwości, by malec włożył pomiędzy nie rączkę lub nóżkę. Zaletą łóżeczka turystycznego jest także to, że jest ono szersze niż drewniane i daje dziecku więcej swobody. Można je bez problemu zabrać ze sobą na wyjazd, a gdy dziecko podrośnie, może ono pełnić funkcję kojca.

Czytaj także  Czym pomalować meble dla dziecka?

Trudno znaleźć wady łóżeczka turystycznego. Jedną z nich z pewnością jest to, że nie da się do niego przymocować ciężkich pozytywek, ale w zamian za to niektóre modele mają je wbudowane. Poza tym tego rodzaju łóżeczka mają dość miękkie dno, więc często koniecznością jest zakup dodatkowego materacyka. Trudno znaleźć taki, który będzie idealnie pasować, dlatego zwykle materacyk trzeba wykonać na zamówienie. Warto też pamiętać o tym, że łóżeczko turystyczne jest lekkie, więc większe dziecko przy zbyt intensywnej zabawie może je po prostu przewrócić.

Jakie wady i zalety mają łóżeczka drewniane?

Łóżeczka drewniane są przede wszystkim ładne i naturalne. Prezentują się doskonale zarówno w pokojach chłopców, jak i dziewczynek. Ich zaletą jest bez wątpienia stabilność oraz trwałość – taki mebel może służyć przez wiele lat i przetrwać nawet najbardziej szalone zabawy dziecka. Tradycyjne, drewniane łóżeczka mają zazwyczaj kilka poziomów dna, dzięki czemu można je dostosować do wieku i możliwości dziecka. Dla najmłodszego niemowlęcia dno można ustawić na tyle wysoko, aby schylanie się po malucha nie stanowiło nadmiernego obciążenia dla kręgosłupa. Starszemu dziecku dno trzeba natomiast obniżyć, aby zapobiec wypadnięciu malca z łóżeczka. W sprzedaży są też modele z opuszczanym bokiem, możliwością wyjmowania szczebelków, czy przekształcenia w tapczanik. Takie łóżeczko rośnie wraz z dzieckiem. Planując zakup łóżeczka drewnianego warto wybrać takie, które ma wygodną szufladę do przechowywania potrzebnych do pielęgnacji akcesoriów. Bardzo praktyczne są także wielofunkcyjne łóżeczka z komodą oraz przewijakiem.

Czytaj także  Praktyczne meble do pokoju dziecięcego

Wadą drewnianego łóżeczka jest to, że dziecko może uderzać się o drewniane szczebelki i wkładać między nie rączki lub nóżki. Poza tym takiego mebla raczej nie da się zabrać w podróż, a do tego zajmuje on sporo miejsca.