Najlepsze rowery dla dzieci

8 lipca 2016 Dziecko

Dziecko na rowerze z ojcem

Kupno roweru to doskonały sposób na rozbudzenie w dziecku pasji do uprawiania sportu. Sklepy prześcigają się w rozbudowywaniu asortymentu, szczególnie w sezonie komunijnym i okolicach gwiazdki, oferując rowery dla dzieci różnej jakości i od wielu producentów. Nie jeden rodzic czuje się zagubionych pośród tylu modeli. Jak wybrać najlepszy jednoślad dla naszej pociechy, tak aby był bezpieczny, dostosowany do wieku dziecka i służył mu bezawaryjnie przez lata?

Rowery dla dzieci – jaki rozmiar?

Mały rowerzysta będzie z chęcią wsiadał na dwa kółka, jeżeli bicykl okaże się komfortowy w użytkowaniu. Kupno roweru dla dziecka, wbrew pozorom jest dużo trudniejsze, niż dla dorosłego człowieka. Pojazd musi być dostosowany do wieku i przede wszystkim wzrostu dziecka, mając na uwadze fakt, że maluchy bardzo szybko rosną. Odpowiedni rozmiar roweru dla dziecka jest podstawowym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę oglądając poszczególne modele w salonie rowerowym. Mały rowerzysta siedząc na siodełku jednośladu, powinien móc swobodnie dotykać ziemi obiema stopami. Pewny kontakt nóg podłożem jest szczególnie istotny w przypadku dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jazdą na rowerze. Wykwalifikowany sprzedawca powinien zmierzyć wewnętrzną długość nóg naszej pociechy od podłogi, aż do krocza i na tej podstawie dobrać optymalną ramę rowerową. Podczas próbnej jazdy, dziecko musi czuć, że posiada nad rowerem kontrolę.

Czytaj także  Poznaj 10 wyjątkowych miejsc, w które warto pojechać na kolonie w 2019 roku!

Jeżeli nasza pociecha ma dopiero 2 – 3 lata, ale bardzo chce zostać aktywnym rowerzystą, możemy na początek kupić rowerek biegowy dla dziecka, czyli bez pedałów, na którym maluch będzie odpychał się od podłoża nogami, próbując utrzymać równowagę. Jeżeli dziecko osiągnęło około 100 cm wzrostu, możemy sprawić mu prawdziwy dziecięcy rower z bocznymi kółkami lub bez, jeśli wcześniej maluch praktykował na rowerku biegowym. Szybka nauka jazdy na rowerze zależy od zdolności motorycznych jeżdżącego. Rowery dla dzieci 24 calowe będą odpowiednie dla potomka, który osiągnął 125 cm wzrostu. Zwykle 7 – 8 latki osiągają taki wzrost. Jednoślad dla dorosłych można sprezentować dzieciom, które mają około 150 cm wzrostu.

Jaki rower dla dziecka?

Kolejną istotną kwestią poza rozmiarem ramy jest rodzaj roweru, jakim nasz mały rowerzysta będzie podróżował. Zdecydowana większość maluchów będzie wskazywała na górskie rowery dziecięce z amortyzatorami i jak największą ilością akcesoriów. Takie jednoślady wyglądają w oczach najmłodszych bardzo atrakcyjnie, jednak pamiętajmy, że im więcej dodatków, tym większe prawdopodobieństwo drobnych usterek. Jeżeli chcemy, by jazda na bicyklu sprawiała dziecku jak najwięcej frajdy, zredukujmy liczbę gadżetów do tych podstawowych, a w zamian dobierzmy lepsze jakościowo podzespoły.

Ile wydać na rower dla dziecka?

Jak wiadomo dzieci szybko rosną, dlatego przy zakupie bicykla kierujmy się zasadą, że im starsze dziecko, tym droższy rower. Nie ma sensu wydawać dużych kwot na rower dla 4-latka. Dzieciom nieco starszym, od 10 lat w górę, możemy sprezentować rower z wyższej póki cenowej. Jednoślad dobrej jakości kupimy za około 1500 złotych. Rowery dziecięce z hipermarketowych promocji omijajmy szerokim łukiem, budowane są z elementów bardzo niskiej jakości. Jednak nie popadajmy w skrajności w żadnych kierunku. Najrozsądniej udać się z dzieckiem do sklepu rowerowego i skonsultować zakup z fachowym doradcą.

Czytaj także  Miej dziecko na oku – sprytna kontrola dzięki elektronicznej niani