Sezon na komary – chroń swoje dziecko

20 sierpnia 2016 Dziecko

Występujące w Polsce komary nie roznoszą groźnych dla naszego zdrowia chorób, takich jak chociażby malaria. Jednak również w naszym kraju mogą dać one mocno się we znaki. Szczególnie na ich ataki narażone są małe dzieci, które same nie odgonią tych irytujących intruzów, a nie można u nich też stosować większości środków odstraszających komary. Jak zatem można ochronić dziecko przed komarami? Oto kilka sprawdzonych porad.

Jak ubrać dziecko na spacer, w miejsce gdzie jest większe ryzyko występowania komarów?

Komary z reguły występują w większej ilości przy większych zbiornikach wodnych. Dlatego można się ich spodziewać nad jeziorami, na nadmorskich plażach i w pobliżu rzek. Występują w większych ilościach również w lasach i na polach, a także w ogrodach.

Wybierając się w takie miejsce, warto pamiętać o tym, że komary najbardziej aktywne są z rana i wieczorem, dlatego najlepiej unikać tych pór dnia wybierając się tam z dzieckiem.

Na spacer dziecko powinno być ubrane lekko, ale jego rączki i nóżki muszą być zakryte. Lepiej wybrać ubranka w ciemnym kolorze, gdyż jasne będą przyciągały owady. Dodatkowo maluch, który spaceruje w wózku musi być zabezpieczony poprzez moskitierę. Z reguły moskitiery dodawane są jako akcesorium do wózka. Jeżeli producent nie dodał jej, można bez problemu moskitierę dokupić w sklepie z akcesoriami dziecięcymi.

Czytaj także  Najlepsze rowery dla dzieci

Jak zabezpieczyć dziecko przed komarami w domu?

Chcąc zminimalizować ryzyko pogryzienia przez komary, warto zamontować w oknach specjalne moskitiery przypinane na magnez. Dodatkowo moskitiera powinna się znajdować przy łóżeczku dziecka. Wybierając moskitierę do łóżeczka warto pamiętać o tym, by była ona wykKomar gryzie dzieckoonana z lekkiego i przewiewnego materiału, który będzie zapewniał dziecku dobrą cyrkulację powierza i jednocześnie będzie chronił przed owadami.

Dobrym rozwiązaniem jest też postawienie doniczek z lawendą w pobliżu okna. Zapach lawendy odstrasza komary, które nie wlatują do domu.

 

Co zrobić, gdy dziecko zostanie ugryzione?

Kiedy dziecko zostanie ugryzione przez komary lub inne owady warto przede wszystkim zastosować środki łagodzące swędzenie – w aptekach jest dostępna szeroka gama tego rodzaju produktów. Jest to bardzo ważne, gdyż kiedy dziecko będzie się drapało, może dojść do nadkażenia, które później może się przerodzić w zapalenie skóry. W tym czasie warto zadbać o to, by dziecko cały czas miało bardzo krótkie paznokcie. Zmniejszy to ryzyko rozdrapania ranki i powstania strupków.

Można też zastosować delikatny środek odkażający, który oczyści ranę z ewentualnych bakterii, jakie mogą pojawić się na rance. Zminimalizuje to ryzyko wystąpienia zakażenia rany. Do przetarcie ranek można stosować też sok z aloesu i olej kokosowy, które będą łagodziły swędzenie i delikatnie odkażały rany.

Czytaj także  Zdrowe słodycze dla dzieci

Z reguły ukąszenia komarów nie wymagają konsultacji z lekarzem, wyjątkiem są sytuacje, gdy dziecko jest uczulone na ślinę komarów, a także gdy doszło do mocnego zakażenia rany. W tym drugim przypadku lekarz z reguły wypisuje receptę na antybiotyki, które pozwolą szybko wyleczyć zakażenie.