Zioła na żołądek – które najlepsze?

Jedzenie ciężkostrawnych i tłustych potraw w krótkim czasie lub stresującej atmosferze to sprawdzony patent na ból żołądka oraz problemy trawienne. Na szczęście uratować nas może zwykła herbata ziołowa, którą znajdziemy w każdej aptece. Jaka herbata najszybciej uśmierzy ból żołądka?

Skarby pól i łąk

Gdy cierpimy na problemy z trawieniem po obfitym posiłku nie musimy sięgać po leki – wystarczy skorzystać z dobroczynnych właściwości roślin dostępnych na każdej łące, a często także w naszym przydomowym ogrodzie. Zaparzona z nich herbata będzie nie tylko w pełni naturalna, lecz również skuteczna i dostępna zawsze wtedy, gdy będziemy mieli na nią ochotę. Które zioła pomogą nam więc uśmierzyć ból żołądka? Na pierwszym miejscu warto wymienić popularny rumianek, który działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie ran – także niewielkich podrażnień powstałych w układzie pokarmowym. Pomocna będzie też herbata ziołowa z nagietka, która ma działanie przeciwkrwotoczne, oraz zapobiega skurczom i usprawnia wydzielanie soków żołądkowych, co istotne, jeśli przyczyną bólu jest zjedzenie obfitego posiłku. Jeżeli często dokuczają nam dolegliwości żołądkowe, warto wzmocnić cały układ pokarmowy, pijąc regularnie wywar z nasion siemienia lnianego. Działa on osłonowo, powlekając śluzem żołądek, a dodatkowo zwiększa wydzielanie soków trawiennych. Warto go pić codziennie po przebudzeniu co najmniej przez tydzień. Podobne właściwości do siemienia lnianego ma herbata z liści babki zwyczajnej, którą możemy znaleźć zarówno w aptece, jak i na każdej łące.

Czytaj także  Słodycze na Halloween

Herbata ziołowa na wrzody i zgagę

Jeśli cierpimy na wrzody żołądka, to ważną pozycją w naszym jadłospisie powinna stanowić herbata z kory dębu oraz szałwii. Ulgę przyniesie nam również picie wywaru z dziurawca lub liści poziomki. Jeżeli natomiast oprócz bólu żołądka dokuczają nam również dolegliwości jelitowe, skutecznym lekarstwem będzie dla nas herbata ziołowa z krwawnika, która hamuje krwawienie w narządach układu pokarmowego oraz łagodzi zaburzenia trawienia. Częstym problemem osób skarżących się na ból żołądka jest także zgaga, którą można jednak łatwo zażegnać, pijąc trzy razy dziennie herbatę z lipy lub zażywając odrobinę octu jabłkowego z miodem.
Zanim sięgniemy po lekarstwa, warto napić się ziołowej herbaty, która w naturalny sposób przyniesie nam ulgę, oferując przy tym bogate doznania smakowe. Możemy ją też pić profilaktycznie przed obfitym posiłkiem, lub gdy chcemy się orzeźwić i usprawnić pracę układu pokarmowego.